úterý 21. července 2015

Svěží salát z dušené chobotnice, rajčat a křupavých teplých krutonů s vůní olivového oleje..

Milujete mořské plody? Vyzkoušejte svěží salát z chobotnice! V kombinaci se sladkými cherry rajčaty a teplými krutonky z bílého chleba provoněnými olivovým olejem je v parném létě ideální coby lehký oběd či večeře. Chobotnici si navíc můžeme připravit den předem, pak stačí jen vše nakrájet, zamíchat a skvělý chod je na světě! :-)
Můžeme ji buď vařit, nebo dusit. Osobně doporučuji to druhé – dušená chobotnice je voňavější a chutnější. Pro tento recept je ideální 1kg kráska – možná si řeknete, že je to moc, ale opak je pravdou, tepelnou úpravou totiž ztrácí více než třetinu svého objemu. Chobotnici kupujeme vždy chlazenou! Přijela k nám sice také zmrazená, ale je vždy zaručeně čerstvější a profesionálně rozmrazena před dodáním do obchodního řetězce.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nejdříve si ji očistíme – prodává se již kuchaná, takže ji jen pečlivě omyjeme pod studenou tekoucí vodou, vykuchanou hlavu (váček) obrátíme „do rubu“ a řádně vymyjeme veškeré nečistoty, občas zde zůstávají zrnka písku, která v jídle přímo nenávidím. Poté vyřízneme oči, které vypadají jako tmavé skvrny a prsty vytlačíme „zobák“, nacházející se uprostřed těla mezi chapadly.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Následně si připravíme aromatický základ: nejlépe v litinovém hrnci s těsnící poklicí rozehřejeme 4 lžíce olivového oleje a krátce na něm osmahneme 2 jemně usekané stroužky česneku, 1 chilli papričku, nastrouhanou kůru z 1 bio citronu a jemně pokrájené stonky z plocholisté petržele. Lístky si ponecháme k finálnímu dochucení salátu, postačí je dát do mikrotenového sáčku, ten pak nafouknout, zauzlovat a dát do lednice – zůstanou tak hezky načechrané. Jakmile česnek začne získávat barvu, ihned přilijeme 1,5dl bílého suchého vína, přidáme špetku soli, promícháme, necháme odpařit alkohol a do této voňavé lázně vložíme chobotnici (aby se chapadla „správně“ zkroutila a chobotnice si do hrnce hezky „sedla“, párkrát ji nadzvedneme). Přiklopíme poklicí, zeslabíme plamen na polovinu a dusíme (občas hrncem zatřeseme). Délku dušení je třeba přizpůsobit velikosti chobotnice, obecně platí 1kg = 1h, v druhé polovině úpravy je ale dobré sem tam vyzkoušet zapíchnout dvojzubou vidličku, nebude-li silnější část chapadla klást odpor, je hotovo. Měkkou chobotnici vložíme do misky, necháme odejít páru, přikryjeme fresh fólií a šup s ní do lednice. Vydušený vývar si můžeme uchovat a využít třeba jako základ pod slávky nebo přidat do kus-kusu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vychlazenou chobotnici (v mém případě následující den) nakrájíme – oddělenou hlavu na 0,5cm široké proužky, jednotlivá chapadla uřízneme i s tělem a nakrájíme na cca 1,5cm špalíky (konce ponecháme vcelku) a vše vložíme do větší misky. Přidáme cca 700g přepůlených barevných cherry rajčat (vybíráme ta nejsladší) – použil jsem 2/3 kulatých červených a 1/3 oválných oranžových, červenou cibuli pokrájenou na tenké měsíčky, šťávu z 1 citronu (dle sladkosti rajčat, můžeme zvolit také bílý vinný ocet „condimento“), osolíme, opepříme čerstvě mletým pepřem, přihodíme uschované lístky plocholisté petržele (nekrájíme, jen natrháme) a vše bohatě zastříkneme kvalitním olivovým olejem. Kvalita je opravdu důležitá – olej dodá salátu patřičný šmrnc, v případě krutonů je přímo kořením.
Pro tento salát jsem vybral sicilský extra panenský olivový olej Titone dovozce italských vín a oceněných olivových olejů VinoDoc.cz – zkuste si v něm namočit kousíček bílého chleba a ochutnat – na jazyku zažijete přímo chuťový koncert! Vše důkladně, ale zlehka promícháme, dáme do lednice a připravíme si krutony: Do nepřilnavé pánve vložíme 100g bílého chleba zbaveného kůrky a pokrájeného na cca 1cm kostičky, přidáme 3 lžíce prémiového olivového oleje, promícháme a za občasného prohození opékáme. Výsledné krutonky by měly být na povrchu křupavé a uvnitř hezky měkké. Ideálním bílým chlebem je typ „z kamenné pece“ – ciabatta, francouzská bageta apod. Určitě není vhodný toustový chléb, veka či houska – jsou příliš drobivé a rychle se nasáknou, což není žádoucí.
Můžeme servírovat – na talíř či do misky posadíme pořádnou porci chladného salátu hrajícího všemi barvami a chutěmi s dominujícími chapadly chobotnice, posypeme křupavými, uvnitř měkkými voňavými krutonky a vše zastříkneme naším olivovým olejem. :-)
 

 

4 komentáře:

 1. Přiznám se, že tohle není můj šálek kávy, ale má drahá polovina by byla nadšena!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem rád, že chobotka zaujala alespoň z poloviny! ;-) Díky, HaF! :-) P.

   Vymazat
 2. Minulý týden jsme koupili čerstvou chobotnici na dovolené na trhu v Barceloně a jeden den ji připravili vařenou (podle Riddiho) , druhý den pak zbývající část s těstovinami a zeleninou. Byla vynikající. Příště vyzkouším Váš salát :-) To moře nám tu chybí...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím, Stanislave! Tržnici v Barceloně u La Rambla jsem navštívil a byl to pro mě asi největší zážitek toho roku - do dnes na to vzpomínám a to jsem tehdy byl s jídlem téměř na počátku poznávání/zápalu. Jsem moc zvědav, jak Vám bude dušená chobotnice a salát z ní chutnat - dejte vědět! :-) Díky, P.

   Vymazat