sobota 4. července 2015

Červený salát Little Gem s chřestem a křepelčími vejci – to pravé ke grilovanému hovězímu či roastbeefu..

Po delší časové odmlce se opět dostávám k „blogování“ a předpokládám, že zpět „nasadím osvědčený trend“ čtyř příspěvků měsíčně. Léto je v plném proudu, zaměřím se nyní hlavně na lehká jídla, především saláty. Prvním z nich je salát z červené odrůdy Little Gem. Nejde v podstatě o nic jiného, než o „baby“, chceme-li „mini“ římský salát. Je běžně k mání v supermarketech, častěji v „základní zelené verzi“. Chuťově jsou oba druhy totožné, při výběru jsem sázel čistě „na oko“. V kombinaci se zeleným chřestem je červená (nebo spíše hnědo-červená) barva zkrátka hezčí.
Salát vřele doporučuji k roastbeefu nebo grilovanému hovězímu steaku. Je křupavý, šťavnatý a díky použité lehké majonéze a křepelčím vajíčkům si už nemusíme dělat starosti s dalšími dipy či omáčkami. Samozřejmě je také skvělý bez masa – jen tak, třeba s kouskem dokřupava ogrilovaného bílého pečiva. Salát připravujeme těsně před podáváním a je třeba, aby všechny použité ingredience byly chladné, díky čemuž bude salát krásně nadýchaný.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nejdříve si připravíme lehký dresing/řidší ochucenou majonézu: Do vychlazené mísy vyklepneme 1 čerstvý žloutek, přidáme vrchovatou lžičku přepůlených kaparových poupat, lžíci čerstvé citronové šťávy, vše promícháme metličkou a následně postupně zašleháváme 1dl slunečnicového oleje. Přidáme 1 jemně usekanou červenou chilli papričku (dle chuti a intenzity ji můžeme zbavit semínek), dochutíme solí a čerstvě mletým bílým pepřem a dáme vychladit. Dresing by měl mít pikantní kyselinku, která bude posléze vyvážena chřestem a vejci, hustotou bude připomínat vanilkový krém k buchtičkám.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dle osvědčeného receptu zde, si připravíme zelený chřest – 500g (1 svazek). Postačí skutečně jen 3 minutky varu (i méně), nemusíme ho loupat, příp. sloupneme jen cca 2cm spodní části. Po uvaření nezapomeneme prudce zchladit! Z chřestu si pak zvlášť oddělíme hlavičky s cca 3-4cm stonku a zbývající část nakrájíme šikmo na cca 1mm silné plátky.
Dále si uvaříme křepelčí vejce – postačí 9ks (můžeme si však dopřát i více). Vejce vložíme do studené vody a od zahájení varu počítáme 1,5 minuty, poté odstavíme, ihned zchladíme proudem studené vody, pak oloupeme a přepůlíme.
Zbývá to nejdůležitější – Little Gem! Dva „baby salátky“ (většinou se prodávají v balení po 2ks) rozebereme na jednotlivé listy, pod tekoucí vodou pečlivě omyjeme (není nic horšího, než křupající písek mezi zuby) a osušíme pomocí salátové odstředivky (nutná výbava každé domácnosti milující listové saláty, v Itálii každé domácnosti :-)).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nyní si vezmeme větší mísu, vložíme do ní vychlazený dresing, na kousky natrhané osušené listy salátu (natrhaný salát vypadá lépe než krájený) a plátky chřestu. Vše zlehka promícháme tak, jako bychom salát čechrali; dresing musí ochutit každičký lístek salátu a plátek chřestu! Nakonec jemně vmícháme chřestové hlavičky a křepelčí vajíčka. Ihned podáváme!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jak jsem zmínil v úvodu, nejlépe chutná k roastbeefu. :-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Recept naleznete zde, pro tentokrát jsem si však trošku usnadnil práci, použil jsem nízký roštěnec z české jalovice, bez anglické hořčice a nakládání, jen řádně osolil mořskou solí a ochutil drceným pepřem. Maso jsem ze všech stran opekl na grilu a dopekl v předehřáté troubě na roštu, na teplotu 52 °C v jádru masa. Roštěnec si můžeme připravit i den dopředu a dopřát si ho studený – jak je nám libo.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Samozřejmě bychom neměli zapomenout na kvalitní víno, které se ke šťavnatému hovězímu přímo nabízí! Sommeliér VinoDoc.cz, Mikuláš Duda, doporučuje skvělé Cannonau di Sardegna "Foras" DOC ze sardského vinařství Sardus Pater, které potěší nejen svou ovocitostí. :-)

2 komentáře: